سه‌شنبه 30 آبان 1396  


English
|
خانه
تماس با ما
نقشه سایت


 تعداد بازديد اين صفحه: 1938293
تعداد بازديد از سايت: 68323725
تعداد بازديد زيرپورتال: 2511548
اين زيرپورتال امروز: 478
در امروز: 30196
اين صفحه امروز: 348
جدیدترین اخبار
1391/2/19 سه‌شنبه
در مراسم روز جهانی ماما در مرکز قلب تهران صورت گرفت:
تقدیر از رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک
در مراسم روز جهانی ماما که در مرکز قلب تهران برگزار شد از دکتر مجید رمضانی قائم مقام وزیر در استان و رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک تقدیر شد.

به گزارش وب دا مرکزی،در این مراسم از سه دانشگاه علوم پزشکی که در زمینه ارایه خدمات مامایی رتبه برتر را کسب کرده بودند توسط وزیر بهداشت تقدیر شد.

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در این مراسم،گفت:مسئولیت اصلی زایمان طبیعی با ماماهاست و ماماها بهترین مشاوران در زمینه مسائل و مشکلات زنان،بارداری،شیردهی و مسائل مربط و به زنان باردار هستند و متناسب با آن باید از جایگاه شایسته ای در این زمینه برخوردار شوند.

دکتر مرضیه وحید دستجردی افزود:آموزش های پیش از بارداری و ازدواج و تغذیه با شیر مادر مواردی است که یک ماما به دلیل ارتباط فراگیر با مادران بیشترین اطلاعات را در این زمینه ها دارد.

وی با اشاره به اینکه نقش ماما در سرنوشت انسان بی بدیل است،اضافه کرد:هیچ شغلی نیست که در همه کشورها فقط در اختیار زنان باشد به جز شغل مامایی،که این نشان از اهمیت نقش ماما دارد زیرا در همه فرهنگ ها و کشورها ماما نقش اساسی را دارد.

وزیر بهداشت دریافت حق جذب توسط کارکنان شاغل غیر هیات علمی را مورد اشاره قرار داد و افزود:در بعضی موارد می توانیم به همه کمک کنیم از جمله این موضوع و شمولیت قانون ارتقای بهره روری پرستاران برای ماماها و در نظر گرفتن حق محرومیت برای ماماها در مناطق محروم که انجام شد،ولی در برخی موارد به دلیل نداشتن اختیارات کافی کمکی از دست کسی ساخته نیست،از جمله بازنشسته شدن با حقوق 30 روزه با سابقه 25 سال کار و یا در نظر گرفتن شرایط سختی شغل برای ماماها و سایر شاغلان در حوزه سلامت.

قائم مقام وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در امور مجلس نیز در این مراسم گفت:وزیر بهداشت به دلیل هم رشته بودن با امور زنان به مسائل و مشکلات مامایی نیز توجه ویژه دارند و در شورای معاونان نیز گاهی با حضور خانم زعفرانی مشاور وزیر در امور مامایی مسائل این قشر مطرح و پیگیری می شود.

دکتر رمضان محسن پور:42 ماده از 235 ماده برنامه پنجم توسعه کشور به سلامت اختصاص یافته است و این قانون یکی از مترقی ترین قوانین دنیا در این زمینه است.

وی نقش اساسی ماماها در برنامه پزشک خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت:وزیر بهداشت در اجلاس روسای دانشگاه ها در سال 91 خود را وزیر پزشک خانواده معرفی کرد و این نشان از اهمیت این برنامه دارد و نقش ماماها نیز در این برنامه با اهمیت است.

مشاور وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در امور مامایی نیز در این مراسم از در نظر گرفتن سهمیه 40 درصدی برای کاردانان مامایی شاغل برای تحصیل در مقطع کارشناسی خبر داد.

فاطمه زعفرانی گفت:طی سالیان اخیر با توجهات ویژه وزیر بهداشت اقدامات بی سابقه ای در حوزه امور مامایی انجام شده است.

وی افزود:یکی از این اقدامات در نظر گرفتن سهمیه برای ماماهای شاغل برای ارتقای سطح تحصیلات آنان است که هم اکنون این فرصت برای ماماهای کاردان برای رفتن به مقطع کارشناسی وجود دارد.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی،2 برابر شدن اعضای بورد مامایی،ایجاد کارشناسی ارشد رشته مشاوره مامایی،حضور یک ماما در هیات رییسه دانشکده های پرستاری و مامایی،مدیریت ماماها در بیمارستان های تک تخصصی،رسیدگی بیشتر به وضعیت ماماها در مناطق محروم و تدوین سند سیاست ارتقای خدمات مامایی را نمونه های دیگری از اقدامات انجام شده اعلام کرد و اظهار داشت:ماماها همانطور که در طرح پزشک خانواده در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت نقش اساسی داشتند و در نظرسنجی ها،مردم بیشترین رضایت را از خدمات آنان داشتند،در برنامه 02 پزشک خانواده شهری نیز دارای نقش اساسی هستند.

وی افزود:برای مراسم امروز نیز کمیته ای تشکیل شد تا ماماهای نمونه را بر اساس شایستگی هایشان انتخاب کنند،لذا علاوه بر تقدیر از 136 مامای نمونه  9 ماما از سه بخش درمان،بهداشت و آموزش پزشکی به عنوان ماماهای برتر و نمونه انتخاب شده اند.

شایان ذکر است از روسای دانشگاه های علوم پزشکی اراک،مشهد و اصفهان که در زمینه ارائه خدمات مامایی در سه حوزه بهداشت،درمان و آموزش حائز بیشترین امتیاز شدند به عنوان دانشگاه برتر تجلیل شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وب دا

عكس هاي مرتبط :
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
     
 
امتیاز دهی
 
 

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
 
بیشتر
نسخه قابل چاپ


طراحی و اجرا: اداره آمار و فن آوری اطلاعات دانشگاه
Copyright © 2010 Arak University of Medical Sciences - All rights reserved